Načítání...

Harry Triguboff, australský realitní magnát.


Příběh australského realitního magnáta, který měl v štěstí v tom, že byl ve správnou dobu na správném místě, když se ceny nemovitostí v Sydney zvedaly.


Realitní magnát Harry Triguboff. Zdroj: The Urban Developer

Harry Triguboff, těžko by jste u tohoto realitního magnáta hádali, že je to rodilý Číňan. Jeho tvář a jméno tomu vůbec nenaznačuje, je to totiž tím, že se narodil v roce 1933 v čínském Dalianu, jako syn ruských židů, kteří v Číně pracovali, a kteří předtím utekli z Ruska, po Leninově uchopení moci. Jeho otec Moshe Triguboff, byl v Dalianu pracovně jako stavebník. Harry Oskar Triguboff, jak zní celé jeho jméno, je realitní developer, a jeden z nejbohatších lidí Austrálie. Triguboff založil úspěšnou realitní developerskou společnost Meriton, kde je zároveň výkonným ředitelem.

Harry Triguboff trávil své dětství v židovské komunitě v Tianjinu, a v roce 1947 se přestěhoval do Austrálie, dva roky před komunistickým převratem v Číně. V Sydney navštěvoval univerzitu Scots College, a později studoval textilní obor na University of Leeds v Anglii. Pracovní uplatnění našel v textilních podnicích v Izraeli a Jižní Africe.

Roku 1960 se vrátil zpět do Austrálie, kde v roce 1961 získal australské občanství. Začátky v Austrálii nebyly jednoduché, protože Harry Triguboff vykonával řadu zvláštních prací, včetně provozování taxi služby, a nebo dodávání mléka pro domácnosti jako mlékař, ve městě Chatswood.


Harry Triguboff. Zdroj: Scharp.com.au

Realitní začátky


Triguboff zkoušel i prodávat nemovitosti, ale nebyl nijak úspěšný. Kdo by ale řekl, že v budoucnu to bude jeho hlavní a osudový byznys. Všechno to začalo osudově tím, že na předměstí Sydney v Roseville, koupil nějaké pozemky, a najal si stavitele na stavbu jeho domu. S prací stavitele ale Triguboff nebyl vůbec spokojený, a tak ho z práce propustil, a svůj dům si dokončil sám.

Na základě zkušeností získaných v počátečním vývoji se rozhodl, že koupí svůj druhý blok pozemků. Tento nákup učinil v roce 1963 na předměstí Sydney v Tempe. A tak začal v ulici Smith Street, se svým obchodním partnerem budovat blok osmi bytových jednotek. Nedlouho po té, v roce 1965, postavil svůj druhý realitní projekt, a to na předměstí Sydney v Gladesville, kde na Meriton Street postavil 18 bytových jednotek.


Roseville block. Zdroj: Domain.com.au

Přelom 60. a 70.let.


V roce 1969 se jeho developerská společnost Meriton stala veřejně obchodovatelnou. Akcie společnosti prodával za 60 centů za akcii, aby si je o pár let později, v roce 1973 koupil zpět za 1.30 Dolarů za akcii. Na přelomu let 1974 a 1975, udeřila nemovitostní krize, ze které Triguboff odešel se stovkami neprodaných bytů, a dluhem ve výši 30 milionů Dolarů u společnosti Citycorp. V roce 1976 svůj dluh splatil, a následně se rozhodl, že už si nikdy nepůjčí.

Meriton ve 21.století.


V roce 2004 Meriton dokončil stavbu World Tower, nejvyššího bytového domu v Sydney. Tato budova je vysoká 230 metrů, a nachází se na 91. Liverpool Street. Architektem této stavby, byla společnost Fender Katsalidis Architects. World Tower se skládá ze 75 nadzemních podlaží, 10 podzemních podlaží, 15 výtahů, a 701 bytových jednotek. Každá ze tří obytných částí budovy, má bazén, saunu, lázně, tělocvičnu, hernu, a soukromé divadlo s 24 místy k sezení.


Meriton Logo. Zdroj: Meriton

Na úpatí obytné věže se nachází nákupní středisko World Square, se supermarketem Coles, menšími prodejnami potravin, a několika specializovaných prodejen zboží.

V roce 2012 se Meriton a sdružení vlastníků bytových jednotek, dostali do dlouhodobého soudního sporu, kvůli závažným stavebním vadám, a údajném porušení jejich smlouvy.


World Tower, Sydney. Zdroj: Skyrisecities.com

Harry Triguboff je zakladatelem, a generálním ředitelem společnosti Meriton Apartments Pty Ltd. Od roku 1963 postavil Meriton více než 55 000 bytových řadových domů a bytů, a po roce 2015 se stal největším realitním developerem v Austrálii, v rezidenčním segmentu. V roce 2010 Meriton zmínil, že chtějí vybudovat 1000 jednotek ročně. V roce 2015 už byli na 3000 jednotek ročně.

Triguboff se soustředil na stavbu v The Gold Coast a Brisbane ve státě Queensland, a na centrální obchodní čtvrť v Sydney, kde stavěl více bytů, než kterýkoli australský rezidenční developer. Triguboff je zastáncem toho, že Austrálie by měla mít až 100 milionů obyvatel.

Trigunoff velice často přispívá politickým stranám, a využívá svůj vliv ke změnám politické situace. V Srpnu 2010 navrhl, aby federální vláda trvala na poklesu úrokových sazeb rezervní banky, s cílem zlepšit dostupnost bydlení.

Michal Kalášek
Podnikatel, a realitní profesionál se zaměřením na komerční nemovitosti a investice.
Twitter
LinkedIn
Instagram