Načítání...

Lord & Taylor, nejstarší americký obchodní dům.

Amazon koupil budovu Lord&Taylor, tak si pojďme něco málo říci, o této letité legendární maloobchodní společnosti.


Lord&Taylor logo. Zdroj: Lord&Taylor

Lord&Taylor, americký luxusní obchodní dům, je nejstarší v celých spojených státech Amerických. Důvodem proč se tento obchodní dům může chlubit tímto titulem je ten, že byl založen již roku 1826, na Manhattanu v New Yorku, kde má také své sídlo. Od Listopadu roku 2019, je dceřinou společností Le Tote, což je online půjčovna dámských šatů.

Historie značky sahá až do roku 1824, kdy Samuel Lord si založil svůj první obchod, aby se tento obchod pak se stal později společností Lord&Taylor. V obchodě se převážně prodávaly punčochy, oděvy slečen, a kašmírové šály. V roce 1834, se k Samuelu Lordovi připojil bratranec jeho manželky, jménem George Washington Taylor, a obchod se přejmenoval na Lord&Taylor.

Druhý obchod se otevřel 29.Srpna roku 1859, a to na Broadwayi na Grand Street, v moderní čtvrti SoHo. Tento nový obchod, byl popsán jako „pětipatrové mramorové emporium“, a patřil mezi první hlavní obchodní domy na Broadwayi. Současně se Lord & Taylor začal zabývat velkoobchodem. Roku 1862, Samuel Lord odešel do důchodu, a do vedení společnosti, vstoupil jeho syn Samuel Lord Jr.


Lord&Taylor na Páté Avenue v New York city. Zdroj: Pixabay

V roce 1870 se obchod přestěhoval do nové litinové budovy na rohu Broadway, a 20.ulice, ve čtvrtí známé jako „Ladies Mile“. Tento obchod byl designován James H. Gilesem, a zahrnoval také první osobní výtah, který byl poháněný párou. Do roku 1894 společnost rychle rostla, a v letech 1906 otevřela obchod na Páté Avenue.


Dobový obrázek z 2.poloviny 19.století. Zdroj:Wikipedia

Ve 21.století zažila společnost Lord & Taylor vícero změn, z níž například stojí za zmínku vystřídání několika šéfů společnosti, přebírání poboček od konkurenčních obchodních domů, až po krádeže osobních údajů zákazníků, z jejich kreditních a debetních karet. Za těmito krádeži stála hackerská skupina známá jako JokerStash, nebo také Fin7.Amazon koupil budovu Lord&Taylor od WeWorku za 1,15 miliardy Dolarů. WeWork, tuto budovu koupil v roce 2017 za cenu 875 milionů Dolarů. Převážná část kupní ceny, je ve formě stavebního úvěru ve výši 750 milionů Dolarů, který společnost WeWork uzavřela na renovaci masivního majetku, který Amazon zaplatí.

Zbytek je 350 milionů Dolarů ve vlastním kapitálu, který tento gigant e-commerce připraví pro budovu s číslem popisným 424, která se nachází na Páté Avenue v New Yorku.

Tato jedenáctipodlažní budova, bude sloužit jako ústředí společnosti Amazon.

Michal Kalášek
Podnikatel, a realitní profesionál se zaměřením na komerční nemovitosti a investice.
Twitter
LinkedIn
Instagram