Načítání...

Mrakodrap Taipei 101, dominanta Taiwanu.

Kdo navštíví taiwanskou metropoli Tchaj-pej, jistě nepřehlédne dominantu města, mrakodrap Taipei 101.


Pohled na taiwanské hlavní město Tchaj-pej, a mrakodrap Taipei 101. Zdroj: Pixabay

Tchaj-pej, hlavní město Taiwanu (oficiálně Čínské republiky) je město plné nejrůznějších věžáků a budov, ale pouze jediná budova převyšuje nade všemi ostatními. Tou budovou není nic jiného, než dominanta města Tchaj-pej, a bývalá nejvyšší budova na světě, mrakodrap Taipei 101. Budova má přesně 101 pater, a byla slavnostně otevřena 31.Prosince 2004. Mrakodrap se původně měl jmenovat Finanční centrum Taipei, ale od tohoto názvu se nakonec upustilo.

Mrakodrap, který se nachází na adrese Xi Yin Road 7, je aktuálně desátou nejvyšší budovou na světě. Po svém otevření, byl tento mrakodrap dokonce na prvním místě, jakožto nejvyšší budova na světě, dokud mu toto prvenství nesebral v roce 2010 mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji.


Mrakodrap byl postaven v Taiwanské metropoli, která patří kvůli častým zemětřesením a pravidelným tajfunům, mezi nejrizikovější oblasti světa. Vzhledem připomíná Taipei 101 stonek bambusu, a také tak funguje. Každá sekce složité konstrukce působí jako samostatný celek, a díky tomu je celá budova pevnější, pružnější, a lehčí. Stavba překonávající množství technických prvenství, posunula malý ostrovní stát na špici světového stavebnictví. Jedná se o nejbezpečnější stavbu na Taiwanu při zemětřesení anebo tajfunu. Taiwanci s oblibou říkají, že pokud spadne Taipei 101, tak spadne veškerá budova ve městě.Zdroj:Pixabay
  • Developer : Taipei Financial Center Corporation
  • Architekt: C. Y. Lee
  • Stavba dokončena roku 2004.
  • Výška: 508 metrů
  • 101 nadzemních podlaží.
  • 5 podzemních podlaží.
  • 10.nejvyšší budova na světě.
  • Do roku 2010 nejvyšší budova na světě.

Za zmínku určitě stojí návštěva Taipei 101 Observatory. Za částku přibližně 450 Korun českých, můžete rychlovýtahem vyjet až do 91.podlaží, a vychutnat si výhled na město Taipei. V prodeji jsou i dražší vstupenky. A to pro vstup do posledního 101.podlaží. Za tento vstup do prestižního podlaží, zaplatíte přibližně v přepočtu 2 300 Korun českých.

Taipei 101 se nachází ve čtvrti Xinyi, která je známá jako finanční čtvrť této metropole, a pro výskyt luxusních obchodů a nákupních středisek, kongresových center, restaurací, a zábavy. Všechny tyto aspekty, dělají z této čtvrti kosmopolitní centrum ve městě Taipei.

Michal Kalášek
Podnikatel, a realitní profesionál se zaměřením na komerční nemovitosti a investice.
Twitter
LinkedIn
Instagram